Czym są numizmaty i dlaczego warto się nimi zainteresować?

Numizmatyka to nauka o fizycznym ucieleśnieniu różnych mediów płatniczych (tj. walut).

Badanie numizmatyki w odniesieniu do monet jest często w badaniach produkcji i wykorzystania monet w celu określenia ich rzadkości.

Numizmatyka – co warto wiedzieć?

Numizmatyka różni się od historycznych i ekonomicznych badań pieniądza. Numizmatycy badają fizyczne atrybuty mediów płatniczych, a nie wykorzystanie i funkcjonowanie w gospodarce. Termin numizmatyka jest często używany zamiennie z kolekcją monet, choć kojarzy się z bardziej intensywnymi studiami niż tylko kolekcjonowanie monet. Można powiedzieć, że wszyscy numizmatycy są kolekcjonerami monet, ale nie wszyscy kolekcjonerzy monet są numizmatykami.

Numizmatycy badają technologię fizyczną i historyczny kontekst monet i pieniędzy. Monety lub inne żetony, które są rzadkie lub unikalne lub które mają jakąś specjalną historię, którą można udokumentować, są uważane za najbardziej interesujące do zbadania i cenne jako przedmioty kolekcjonerskie. Szczególnie godne uwagi są okazy, które wykazują błędy w procesie produkcji monet lub drukowania banknotów.

Pieniądze, lub waluta, jak się ją czasami nazywa, obejmują szersze badanie pieniędzy i innych rodzajów form płatności, które są wykorzystywane do spłaty długów lub przedmiotów używanych w wymianie towarów. Zwykle wyklucza to stosowanie produktów stosowanych w systemach wymiany barterowej. Dlatego nie obejmowałoby to papierosów, które są tradycyjnie używane jako forma „waluty” w systemach więziennych, ani nie wiązałoby się z użyciem muszli, metali szlachetnych lub kamieni szlachetnych, które są używane do handlu towarami. We wczesnej historii pieniądze były zwykle wytwarzane z jakiegoś rzadkiego materiału, takiego jak złoto lub srebro.

Ułatwiło to handel na większym obszarze geograficznym, ponieważ metale szlachetne były powszechnie uznawane za środek przechowywania wartości. W miarę upływu czasu transport dużych ilości złota i srebra stawał się uciążliwy i wiązał się z ryzykiem strat. Aby ułatwić handel na mniejszych obszarach geograficznych, emisja pieniądza papierowego stała się popularna.

źródło: https://www.numizmatyka.pl/ – portal o numizmatach