Siedem cudów świata starożytnego

Siedem cudów świata starożytnego to w najprostszym możliwym ujęciu zestaw siedmiu znanych zabytków, które były uważane za największe i najbardziej imponujące budowle swoich czasów.

Wieża Hanging Gardens of Babylon

Według starożytnych opisów były to ogrody zwieszające się z murów miasta Babilon w Mezopotamii (obecny Irak). Ogrody te miały być pięknym widokiem dla mieszkańców Babilonu. Należy również zaznaczyć, że miały być sztucznie nawadniane przez system rur, które prowadziły wodę z rzeki Eufrat.

Statua Zeusa w Olimpii

Była to gigantyczna rzeźba boga Zeusa, która stała w świątyni w Olimpii w Grecji. Statua ta była wykonana z marmuru i miała ponad 40 metrów wysokości. Rzeźba ta została wykonana przez słynnego artystę Fidiasza

Świątynia Artemidy w Efezie

Była to świątynia bogini Artemidy, która była uważana za patronkę miasta Efez w Azji Mniejszej (obecny zachodni Turkmenistan). Świątynia ta była jedną z największych i najważniejszych świątyń starożytności

Mausoleum w Halikarnasie

Mausoleum w Halikarnasie zostało wybudowane w IV wieku p.n.e. i miało ponad 45 metrów wysokości. Było ono otoczone kolumnadami i zdobione rzeźbami i malowidłami.

Piramida Cheopsa

Piramida Cheopsa jest największą z piramid w Gizie. Jej wysokość wynosi ponad 146 metrów. Jest ona również najstarszą z piramid. Warto zaznaczyć, że była wykonana z ponad 2,3 milionów bloków kamiennych.

Kolossy Rhodos

Kolossy Rhodos został wybudowany w III wieku p.n.e. i stał na wyspie Rhodos przez ponad 800 lat, aż do V wieku naszej ery, kiedy to został zniszczony przez trzęsienie ziemi.

Latarnia morska w Aleksandrii

Latarnia morska w Aleksandrii w Egipcie służyła do nawigacji. Miała ponad 120 metrów wysokości. Została wybudowana w III wieku p.n.e. i stała przez ponad 1.500 lat, aż do XIII wieku naszej ery. Tak samo jak w przypadku wspomnianego wcześniej cudu, do jej zniszczenia przyczyniło się trzęsienie ziemi.

źródło: https://skyscrapers.pl/ – portal o architekturze