Cofnijmy się na chwilę do czasów prehistorycznych

Prehistoria zawsze była i będzie godna badania przez historyków specjalizujących się w tym okresie. Za prehistorię uważa się etap od początku ewolucji człowieka do momentu, kiedy zaczęły pojawiać się pierwsze pisma, a wraz z nimi początek udokumentowanej historii. Ale prehistoria pozostawiła nam wiele interesujących faktów, które powinniśmy znać. To było preludium dla człowieka, aby zacząć ewoluować w to, czym jesteśmy dzisiaj.

Niskie aspiracje życiowe

Jesteśmy przyzwyczajeni w tym momencie historii do tego, że ludzie umierają w zaawansowanym wieku. Średnia długość życia w Polsce wynosi obecnie około 80 lat dla mężczyzn i 86 lat dla kobiet. Jeśli cofniemy się do czasów prehistorycznych, te liczby były zupełnie inne. Średnia długość życia w tamtych czasach wynosiła najwyżej 33 lata, jeśli mówimy o paleolicie. W neolicie było to nie więcej niż 25.

W prehistorii nie było zamrażarki

W tym czasie bardzo trudno było przechowywać żywność w odpowiedni sposób. Pierwsi mieszkańcy planety znaleźli formułę, którą dostosowali do swoich potrzeb. Kiedy było zimno, potrafili zamrozić żywność, polewając ją wodą i zostawiając na otwartej przestrzeni. Mimo to większość posiłków spożywali na surowo, dopóki nie udało im się ujarzmić i opanować ognia.

Psy domowe

Wiadomo, że już w czasach prehistorycznych psy zostały udomowione przez wczesne hominidy. Służyły one jako obrona i pomoc w zbieractwie, a także dotrzymywały towarzystwa hominidom.

Golenie ciała

Około 5 000 lat temu człowiek zaczął odkrywać, że może ozdobić swoje ciało tak, jak robili to na ścianach jaskiń, gdzie malowali swoje malowidła jaskiniowe.

To właśnie w epoce prehistorycznej człowiek odkrył, że może się golić i traktować swój zarost jako element dekoracyjny twarzy i jako element pielęgnacyjny dla ciała. Do golenia używali trzech metod: jedna z pęsetą z kości zwierzęcych, druga z ostrymi kamieniami, które sami robili, a trzecia z miksturami wapna palonego.

Malowidła w jaskiniach

Jednym z najbardziej znanych odkryć czasów prehistorycznych były malowidła jaskiniowe wykonane przez wczesne hominidy w jaskiniach. Aby malować w tych jaskiniach, musieli oni wytwarzać kolory z różnych materiałów, takich jak rośliny, błoto czy krew zwierząt. W ten sposób uzyskano różne odcienie i udało się zachować farbę na kamieniu.

Jesteś ciekaw, jak wyglądała prehistoria na ziemiach polskich? Dostarczamy odpowiedź: Prehistoria na ziemiach polskich. Jak to było przed wiekami?