Kresowe atrakcje: Halicz i okolice

Polscy turyści wiedzą doskonale, że Kresy to obszar wyjątkowy. Ciekawa historia, piękno krajobrazu oraz liczne perełki dawnej architektury są tu najważniejszymi atrakcjami. W gronie tych miejscowości, które są bardzo chętnie odwiedzane przez polskie wycieczki, znajduje się Halicz. Jakimi atrakcjami mogą się tu pochwalić Kresy? Co koniecznie trzeba zobaczyć w trakcie wizyty w tym miejscu?


Halicz to jedna z ciekawszych osad nad Dniestrem. Jej historia zaczyna się w IX-X wieku, dzięki czemu dla pasjonatów przeszłości jest ona bardzo ciekawym celem wycieczki na Kresy. Pełniące do XIII wieku rolę stolicy Księstwa Halickiego miasto już w XV wieku zaczęło tracić na znaczenie na rzecz Lwowa. O tym, jak ważnym ośrodkiem rzemieślniczym było niegdyś to miasto, przypomina wiele ciekawych obiektów. Którym z nich warto poświecić trochę więcej uwagi?
Halicz może się pochwalić piękną cerkwią Bożego Narodzenia oraz malowniczymi ruinami zamku. Przypominają one o czasach, kiedy to Halicz narażony był na najazdy ze strony Turcji oraz nękany przez Tatarów. Dziś zamkowe ruiny są jedną z ważniejszych atrakcji, którą wycieczki zwiedzające Kresy bardzo chętnie odwiedzają.


Halicz to również wiele ciekawych atrakcji w najbliższej okolicy. Miejsc, które zasłużyły na lepsze poznanie, jest tu wiele. Jedną z nich jest Kryłos – wioska, znana z XVI-wiecznej cerkwi oraz pozostałości soboru z XII wieku. To wielkie ciekawostki, którym w czasie wycieczki warto poświecić więcej uwagi. Kresy mogą tu oczarować również tak atrakcyjną miejscowością, jaką jest Mariampol. To miejscowość, której założenie związane jest z działalnością hetmana wielkiego koronnego – Stanisława Jana Jabłońskiego. To z jego woli w XVII wieku powstała to jedna z ciekawszych i ważniejszych warowni, które miały zapewnić bezpieczeństwo nad Dniestrem. Na uwagę zasługuje też miejscowość Bursztyn, która może się z kolei pochwalić pięknym pałacem z XVIII wieku oraz młodszą o sto lat synagogą. Każdy z tych obiektów może się okazać wielką atrakcją dla miłośników historii oraz kresowych budowli, których różnorodność może okazać się dla niejednego turysty ogromnym zaskoczeniem.