Spotkania z Cystersami – Henryków

Historia Cystersów może zachwycić każdego z nas, a wznoszone przez tych mnichów opactwa są cennymi zabytkami. Na które z nich warto zwrócić uwagę w czasie historycznej wycieczki śladami cystersów?

Jednym z najpiękniejszych opactw cysterskich w Polsce jest to, które powstało na Dolnym Śląsku, w niewielkiej miejscowości o nazwie Henryków. Opactwo to jest nie tylko jedną z najważniejszych atrakcji na Dolnym Śląsku, ale i jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów obiektów, które wpisano na Szlak Cysterski. O Henrykowie oraz o istniejącym tu zabytku sakralnym wspomina niemal każdy przewodnik turystyczny po polskich obiektach sakralnych, a wizyta w tym miejscu będzie dla każdego turysty wyjątkowym doświadczeniem. Jakie atrakcje czekają tu na gości?

Cysterskie opactwo w Henrykowie może się pochwalić pięknym ogrodem oraz malowniczym parkiem krajobrazowym, którego historia sięga XIX wieku. Najważniejsze są tu jednak dwa obiekty sakralne: klasztor oraz ściśle z nim powiązany kościół, cieszący się tytułem Bazyliki Mniejszej.
Kościół Wniebowzięcia NMP i Św. Jana Chrzciciela to ciekawa budowla, która powstawała etapami od XIII stulecia. Dziś w jej wnętrzu dominuje wprawdzie styl barokowy, nie brak tu jednak starszych pamiątek. Pochodzący z XVII wieku ołtarz główny, gotycki nagrobek, słynne „stalle henrykowskie” oraz organy – oto elementy wyposażenia, którym w czasie zwiedzania tego kościoła koniecznie trzeba poświęcić nieco więcej uwagi. W barokowym klasztorze z XVII wieku również na brak atrakcji i ciekawych zabytków nie można narzekać. Choć obecnie zabudowania klasztorne służą jako filia Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu, część z nich udostępniono turystom do zwiedzania. Dzięki temu każdy z nas może ujrzeć zabytkowe krużganki oraz piękne sale, w których nie brak ciekawych dzieł sztuki i cennych pamiątek związanych z klasztorem.

Opactwo w Henrykowie jest miejscem wyjątkowym, a wizyta na jego terenie to jedyna w swoim rodzaju podróż w czasie. Tu każdy z nas może nacieszyć się widokiem ciekawych dzieł sztuki, a jednocześnie – zdobyć wiele cennych informacji na temat Henrykowa, Cystersów i dziejów Dolnego Śląska.